Bolesti chrbtice
- bolesti chrbtice sú dnes najrozsiahlejšou civilizačnou chorobou.
- Popisuje sa až 70-90 % populácie trpí na bolesti chrbtice.
- ide najčastejšie o problémy s krčnou a driekovou chrbticou.
- príčinou je najmä nedostatok pohybu – ktorý je pre naše telo a zdravú chrbticu nevyhnutný.
Typy ochorení chrbtice
Určite ste už počuli o výrazoch ako poškodená platnička, skolióza, zápal sedacieho nervu a podobne. Treba si v prvom rade uvedomiť, že bolesti chrbtice začínajú vždy narušením určitej funkcie, ktorú ovláda náš mozog. Napríklad poškodená medzistavcová platnička je už len dôsledkom nedostatočnej stabilizácie okolitých svalov, vďaka čomu dochádza k väčšiemu tlaku na naše stavce a platničky v dôsledku čoho dôjde k poškodeniu segmentov chrbtice.
Anatómia chrbtice
Chrbtica je zložená z 34 stavcov z toho 7 krčných, 12 hrudných, 5 driekových, 5 krížových a 4-5 kostrčových. Medzi danými stavcami sa nachádza 23 medzistavcových platničiek.
Chrbtica musí byť dostatočne pevná a oporná pre naše telo, no taktiež musí byť dostatočne pohyblivá a pružná. Na to aby spĺňala tieto požiadavky, musí byť vo svojom ideálnom zakrivení, musí byť dostatočne stabilizovaná pomocou našich svalov, ktoré riadi náš mozog. Pri akomkoľvek narušení tejto rovnováhy dochádza k poškodeniu a to sa prejaví bolesťou.
Čo je bolesť?
Je to v prvom rade varovný signál, že niečo nie je v poriadku. Práve týmto signálom sa nám naše telo snaží povedať aby sme sa šetrili, prípadne niečo na našom tele zmenili. Ak je bolesť dlhodobá a teda chronická, nesie so sebou ďalšie komplikácie, ktoré sú pre naše telo škodlivé.
Príčiny bolesti chrbtice
- nedostatok pohybu
- dlhé sedenie
- nesprávne držanie tela
- nesprávne pohybové stereotypy
- jednostranné preťažovanie chrbtice
- neprimeraná záťaž či športová aktivita
- taktiež nadváha a stres
Ako pomôže fyzioterapia pri bolesti chrbtice?
Zameriavame sa práve na odstránenie pôvodu a príčiny daného poškodenia, preto každej našej terapii predchádza dôkladné vyšetrenie na základe ktorého zistíme aké svaly máte skrátené, ktoré sú oslabené, aké sú vaše pohybové stereotypy, či nedošlo k blokáde určitých kĺbov či segmentov chrbtice. Na základe vyšetrenia vieme stanoviť účinný rehabilitačný plán.
V našom centre využívame množstvo overených metodík, ktoré pri správnom dávkovaní a prevedení majú vynikajúce výsledky. Využívame rôzne druhy manuálnych techník, cvičebné metodiky, vyzdvihnem najmä terapiu Redcord – Neurac, ktorá je zameraná práve na Vaše najslabšie články vo svalových reťazcoch tela a tým vieme telo vrátiť do správnej svalovej rovnováhy.