Liečba vysunutej platničky. Časť 1
Dá sa vyliečiť vysunutá platnička?
Samozrejme, že áno!!
Chce to len mať tie správne informácie a postupy. A niekoho, kto problému rozumie.
V tomto článku sa dozviete dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť, ak sa chcete naozaj dlhodobo zbaviť problémov s platničkami. Vysvetlíme Vám prečo sa nedá platnička „napraviť“, prečo cvičenie SM systému, či neustále spevňovanie brušných svalov nie je až tak účinná cesta ako sa tvrdí.
Vysunutá platnička je fráza, ktorú my fyzioterapeuti počúvame na dennej báze. Pacienti stále nevedia ako daný problém riešiť a žiaľ lekári ani z ďaleka neposkytnú pacientom dostatok užitočných informácií, ktoré by im aspoň ukázali cestu, ktorou sa vybrať.
Poškodenie platničky má niekoľko fáz a len málokedy je stav natoľko vážny, že si vyžaduje operáciu. Ide naozaj o zanedbateľné percento prípadov.
Ako vysunutú platničku vyliečiť?
Poškodená platnička sa samozrejme vyliečiť dá. A to najlepšie na tom je, že Vaše telo dokáže vysunutú platničku vyliečiť samé. Ide totiž o prirodzený imunitný proces volaný fagocytóza, kedy prostredníctvom tzv. makrofágov (imunitných buniek) dôjde k pohlteniu, či vstrebaniu poškodeného tkaniva z jadra platničky. Samozrejme aby tento proces prebehol, náš imunitný systém potrebuje dostatok času a vhodné podmienky na „zahojenie“ poškodeného tkaniva.
Koľko bude trvať aby sa platnička zahojila?
Tento proces je samozrejme veľmi individuálny a súvisí aj s celkovým zdravým imunitného systému pacienta. Dôležitým faktorom je tiež vek pacienta. Avšak čo najviac ovplyvní dĺžku hojenia je naša pohybová životospráva. Netreba zabúdať ani na dostatok spánku, či to, ako sa stravujeme a či pijeme dostatok tekutín.
Správna pohybová životospráva
Ak si myslíte, že správna pohybová životospráva je cvičenie brušných svalov tzv. CORE, alebo cvičenie SM systému, žiaľ musím Vás sklamať. Tiež pravidelná návšteva maséra Vám vôbec nemusí v tomto procese hojenia pomôcť.
Aby sme odstránili príčinu poškodenia platničky, musíme sa na telo pozrieť komplexnejšie.
Pretože ak spevníme brušné svaly, ale nebudeme mať dostatočne pohyblivé napríklad bedrové kĺby, neustále bude naše telo v dysbalancii. Pri každom predklone, či inom bežnom pohybe nás budú limitovať naše bedrá a budeme nútený kompenzovať pohyb v chrbtici, ktorá začne trpieť a začne sa v nej hromadiť napätie.
Efektivita cvičenia SM systému je tiež veľmi ťažko dokázateľná. Zostava SM systému je síce komplexná, žiaľ z našich skúseností je cvičenie SM systému pomerne náročné na prevedenie a veľká časť klientov cvičí metodiku zle a požadovaný efekt sa nedostaví.
A čo tak napraviť vysunutú platničku späť na svoje miesto?
Toto Vám môže tvrdiť niekto, kto buď nerozumie problematike, alebo z Vás jednoducho chce vytiahnuť peniaze. Preto Vám bude sľubovať zázraky v podobe rýchleho efektu terapie. No takto to žiaľ nefunguje. Platnička je zložená z väzivového obalu a rôsolovitého jadra. Ak príde k trhline na väzivovom obale, jadro platničky vytečie von a začne tlačiť na okolité štruktúry, najčastejšie na nervy. Takže predstava, že Vám niekto vráti platničku späť je nereálna. Viac informácii o štádiách poškodenia platničky sa dočítate v našom blogu.
Liečba platničky v 7 bodoch
Základom je držať telo v pohybovej rovnováhe.
A to znamená...
- 1. mať správne fungujúci respiračný systém, nakoľko dýchanie sa výrazne podieľa na stabilite chrbtice
- 2. mať aktívne jadro tela – teda hlboké svaly v oblasti brucha, chrbtice, panvy
- 3. Vaša chrbtica má dostatočnú pohyblivosť (nielen stabilitu!)
- 4. Vaše bedrové kĺby sú dostatočne pohyblivé
- 5. členky, kolená, taktiež bedrá majú dostatočnú stabilitu
- 6. veľké svalové skupiny tela majú dostatočnú silu
- 7. periférne nervy majú primeranú mobilitu
Ako týchto 7 bodov vyzerá v praxi a akým spôsobom ich dosiahnete Vám ukážeme v druhej časti blogu o platničkách, časť 2.